עו ד עבודה בפתח תקווה פיטורים לאחר חל ת

אודות המחבר


עורכת דין ריקי בקבני

RDB עו"ד ריקי בקבני

עורכת דין משפחה נזיקין ועבודה ריקי בקבני

עו ד עבודה בפתח תקווה פיטורים שלא כדין לאחר חל"ת

אנשים רבים מוצאים את עצמם במצב של פיטורים לאחר חל ת מחוסרי עבודה, אחרי שפיטרו אותם שלא כדין לאחר חל"ת. עניין שכזה עשוי להיות קשה ואף הרה גורל, בייחוד כאשר מדובר שאנשים אשר מפרנסים משפחה שזקוקה להם. על מנת להצליח לממש את הזכויות המגיעות לכל אדם אל מול המוסד לביטוח לאומי, חברות ביטוח ומעסיקים שונים, יש צורך בהבנה ובקיאות עמוקה של מערכת החוקים במדינת ישראל. מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי המתמחה בדיני עבודה לאורך ההליכים המורכבים הללו על מנת לצלוח את הדרך במהירות וללא מפחי נפש

במאמר זה נביא לפניכם את הזכויות המגיעות לכם בחוק והדרך המיטבה למצות אותם לפי החוק. העלאת המודעות והבנת לשון החוק היא השלב הראשון בדרך למימוש הזכויות המגיעות לכל אדם

על מנת להבין באילו מקרים הפיטורים מתבצעים על פי חוק, נתחיל בהבנת המושג הבסיסי ביותר והוא חל"ת, חופשה ללא תשלוםכשאנחנו מתייחסים למונח חל"ת אנחנו מתכוונים לשני מקרים, האחד עובד שיוצא לחופשה סטנדרטית ללא שכר והשני, כאשר העובד יוצא לחופשה כפויה ללא שכר.

פיטורים ללא שימוע

כאשר החופשה הסטנדרטית מתואמת ומוסכמת בין העובד לבין המעסיק, לעומת החל"ת הכפוי שאינו מוסכם ומתואם מול העובד והמעסיק ובעצם מאלץ את העובד לצאת חופשה ללא תשלום בעל כורחו. בשני המקרים, כאשר העובד יוצא לחופשה הוא לא מקבל שכר כלל, הוותק שלו במקום עבודתו נפגע והוא אינו זכאי לזכויות סוציאליות. לצד זה מקום עבודתו של העובד מובטח ובתום החל"ת הוא יוכל לחזור למלא את תפקידו או תפקיד דומה.   

מה קורה בתום תקופת החל"ת?

כאשר החופשה ללא תשלום מגיעה לקיצה, על המעסיק להחליט האם הוא מחזיר את העובד לתפקידו או לתפקיד בעל תנאים דומים שלא גורע מתנאי ההעסקה הקודמים, הוא עשוי להעביר את ההחלטה לידי העובד האם להישאר לעבוד או לסיים את תפקידו והוא יחושב כמפוטר. 

מאידך, המעסיק עשוי להחליט לסיים את תפקידו של העובד ולפטר אותו לאלתר. בין אם מכיוון שהיחסים עלו על סרטון אינם משקפים את המצב הקודם, בין אם מכיוון שהעסק נקלע לקשיים שונים ולעיתים כשמדובר בחל"ת, זמני הופך קבוע בין א מפאת מצב צמצומים בכוח אדם, פירוק העסק או מסיבות אחרות. כך או כך המעסיק רשאי לפטר את העובד במהלך החל"ת או בתום תקופת החלת.

כיצד יש לנהל הליך פיטורים במהלך החל"ת או בתום התקופה?

כפי שנאמר לעיל, המעסיק רשאי להביא לסיום יחסי העבודה המשותפת ולפטר את העובד בזמן החל"ת או לאחריה.

על מנת שהליך הפיטורים יהיה חוקי ישנם מספר תנאים שצריכים להתקיים:

  1. שימוע- על המעסיק לזמן את העובד לשיחת שימוע לפני פיטורים, במהלך השיחה המעסיק נדרש להביא את טיעוניו בדבר סיבת הפיטורים ולהעניק לעובד את ההזדמנות להביא את דעתו בעניין הפיטורים. על המעסיק להגיע לשיחת הפיטורים בטרם התגבשה דעתו על פיטורי העובד, זאת על מנת להעניק לעובד הזדמנות שווה לטענותיו.
  2. יידוע העובד מבעוד מועד- בין אם הליך הפיטורים מתקיים במהלך תקופת החל"ת או אחריה, על המעסיק ליידע את העובד מבעוד מועד בדבר הפיטורים. לפי החישוב הבא: כל חודש עבודה ייחשב כיום התראה, כך שאם העובד עבד 24 חודשים במקום עבודתו, על המעסיק להתריע בפני העובד 24 ימים מראש.
  3. פיצויי פיטורים- על המעסיק לשלם לעובד פיצויי פיטורים זמן קצר לאחר שהפיטורים מקבלים תוקף ממשי.


חשוב לציין כי ישנם מקרים שהם יוצאי דופן בעניין פיטורים במהלך חל"ת או לאחריה

אלו מקרים בהם העובדים מוגנים מפיטורים במהלך החל"ת וגם לאחריה:

  • במידה ועובדת לאחר חופשת לידה ממשיכה את חופשת הלידה בזמן מסוים, חל איסור על המעסיק לפטר אותה ב 60 ימים הראשונים לחזרתה לעבודה.
  • במידה והעובדת בהיריון ובעלת וותק של 6 חודשים במקום עבודתה, על המעסיק לקבל היתר פיטורים מיוחד ממשרד העבודה והרווחה.


לסיכום, פיטורים שלא כדין אחרי חל"ת – כך תקבלו את הזכויות שלכם

כפי שנאמר לעיל בהתקיים התנאים הנדרשים, המעסיק רשאי לפטר את העובד במהלך או לאחר חופשת החל"ת באופן חוקי לחלוטין. אך במידה והליך הפיטורים התבצע שלא כחוק, ישנה עילה חזקה לתביעת המעסיק.

עמידה על זכויותיכם תוך תביעת המעסיק בהחלט עשויה להוביל לפיציים הולמים, בהתאם לנסיבות הליך הפיטורים. במרבית המקרים העובד יכול לבקש פיצויים או לחזור למקום עבודתו. 

עורך דין עבודה פתח תקווה

R.D.B LAW FIRM– הבית שלך לעולם המשפט

טל': 03-9133341 פקס: 03-9133345

אם פוטרתם של כדין במהלך החל"ת או לאחריו, נשמח לסייע לכם למצות את זכויותיכם! חברתנו מתמחה בדיני עבודה ובעלי וותק רב שנים, אנו עובדים במקצועיות חסרת פשרות ונשמח לסייע גם לכם להשיג את המטרה במהירות ומסירות

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו" 

עורכי דין

אודות המחבר


עורכת דין ריקי בקבני

RDB עו"ד ריקי בקבני

לייעוץ מקצועי ללא עלות:


תחומי התעסקות:
משפחה
נוטריון
נזיקין
עבודה
רשלנות רפואית

לקוחות ממליצים:

"עד לפני הערעור לביטוח לאומי התמודדתי איתם לבד שהגיע הזמן לתת נכות לצמיתות ביטוח לאומי הוריד משמעותית את הנכות מהמחלה שלי בעזרת עוד ריקי הביטוח הלאומי החזיר את אחוז הנכות לשביעות רצוני תודה"

רונן ברוך אל- תיק נזיקין

שמי יורם, עו"ד בקבני מלווה ומכילה אותי כבר כמה שנים טובות מעבר להיות אמינה ומקצועית ברמה הגבוהה ביותר היא בן אדם לפני הכל יחס אנושי מהמעלה הראשונה.טופלתי דרכה בנושאים שונים ומגוונים והיא הוכיחה מקצועיות ונאמנות מלאה לאורך כל הדרך אני ממליץ עליה ומאחל לכל אדם אשר זקוק לעו"ד להגיע רק לשיחת הכירות איתה לא צריך יותר מזה בכדי להבין שאתה בידיים הכי טובות שרק ניתן.

יורם לב ארי

מאמרים נוספים:

עורכת דין עבודה פתח תקווה בנושא

הרעת תנאים בעבודהאדם אשר עובד במקום עבודתו כשנה לפחות וחלה הרעה בתנאי העבודה שלו רשאי להתפטר, לקבל פיצויי פיטורים מלאים ואף לזכות בדמי אבטלה מידיים.. קרא עוד

עורך דין תמא 38 פתח תקווה

עורך דין תמא 38 פתח תקווהאנשים רבים שמעו או קראו על המונח תמ"א 38, אך רק מעטים הבינו את המושג לאשורו. במאמר הבא נעשה מעט.. קרא עוד

עורך דין תאונת עבודה בפתח תקווה

עורך דין תאונת עבודה בפתח תקווהבמדינת ישראל מתרחשות עשרות תאונות עבודה מדי יום, בהם אנשים נפגעים באורח קל, לעיתים קשה במקרים מסוימים התאונות אף גורמות.. קרא עוד
פרטים נוספים

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם