עורכת דין עבודה פתח תקווה בנושא הרעת תנאים בעבודה

אודות המחבר


עורכת דין ריקי בקבני

RDB עו"ד ריקי בקבני

עורכת דין משפחה נזיקין ועבודה ריקי בקבני

הרעת תנאים בעבודה

אדם אשר עובד במקום עבודתו כשנה לפחות וחלה הרעה בתנאי העבודה שלו רשאי להתפטר, לקבל פיצויי פיטורים מלאים ואף לזכות בדמי אבטלה מידיים מהמוסד לביטוח לאומי, בהנחה שהתפטרותו אכן הייתה מפאת הרעת תנאים במקום העבודה שלו. באילו מקרים תהיו זכאים לתנאים הנ"ל ומה נחשב בעיני החוק כהרעת תנאים? המאמר הבא יביא לפניכם תשובות של עורכת דין לענייני עבודה לשאלות החשובות ביותר

סובלים מהרעה בתנאי העבודה? כך תנהלו זאת נכונה

עובד אשר מועסק בחברה/ארגון וחלה הרעה משמעותית בתנאי העובדה שלו, רשאי להתפטר ביוזמתו ולקבל פיצויי פיטורים ואף דמי אבטלה. אך ראשית יהיה עליו לעמוד בתנאים הבאים:

 • על העובד להיות בעל וותק בעבודה של שנה לפחות.
 • העובד מחויב ליידע את המעסיק שלו בדבר הסיבות המאלצות אותו לעזוב את מקום העבודה, מלבד זאת העובד מחויב ליידע את המעסיק בדבר ההרעה בתנאי העבודה. זאת על מנת להעניק למעסיק את האפשרות להשיב את התנאי העובדה על כנם. ישנם מצבים בהם חלה הרעה בתנאים מבלי שהמעסיק מיודע בכך, במידה והעובד בוחר להתפטר על דעת עצמו מבלי להעניק למעסיק הזדמנות להסדיר את תנאי העבודה, הוא לא ייחשב כזכאי לפיצויים המוגדרים בחוק.
 • במידה והסעיף הנ"ל התקיים ולא חל שיפור בתנאי העבודה, העובד אשר בחר להתפטר זכאי לפיצויי פיטורים המוגדרים בחוק ואף לדמי אבטלה.

הנה כמה דוגמאות של הרעת תנאים בעבודה המזכים קבלת פיצויי פיטורים

 • במידה והעובד חווה ניכור תעסוקתי, השפלות ויחס שאינו הולם.
 • במידה והמעסיק החליט להוריד משכרו של העובד באופן שאינו מוצדק
 • במקרים בהם המעסיק מעכב את תשלום השכר של העובד או ממאן לשלם לו.
 • במידה והמעסיק אינו מפריש תשלומי סעד כגון, ביטוח לאומי, פנסיה. או פוגע בתנאים הסוציאליים של העובד כמו, מניעת חופשת מחלה, או חופשה שנתית.
 • אם המעסיק החליט להעתיק את מקום העבודה לעיר אחרת.
 • במידה והעובד חווה הטרדה מינית במקום עבודתו.
 • במקרים בהם חל שינוי דרסטי בתנאי העבודה, לדוגמה במקרה בו אדם אשר הורגל לעבודה משרדית ממוזגת מוכרח לצאת לעבודה תחת השמש או בחדר שאינו ממוזג.

כיצד ניתן למשוך את תשלומי הפיצויים?

על מנת למשוך את כספי הפיצויים כחוק, על העובד למלט טופס 161 ולהודיע על דבר התפטרותו, למלא את פרטיו המלאים. על המעסיק למלא גם כן את טופס 161 ולהעביר אותו לידי העובד. את פיצויי הפיטורים המעסיק מחויב לשלם במסגרת הזמן הקבוע בחוק על מנת שלא ייחשב כהלנת פיצויי פיטורים.

תאונת עבודה

מה ניתן לעשות במידה והמעסיק מסרב לשלם פיצויי פיטורים?

ישנם מקרים בהם המעסיק ממאן לשלם לעובד את פיצויי הפיטורים המגיעים לו כחוק, במצב כזה העובד רשאי לתבוע את המעסיק בעזרת עורכת דין לענייני עבודה בבית דין לעבודה במחוז בו הוא מועסק. על מנת לקבל את הפיצויים העובד יידרש להוכיח כי עמד בתנאים הבאים:

 • כי אכן חלה הרעה משמעותית בתנאי עבודה שמנעו ממנו המשך עבודה תקין.
 • העובד יאלץ להוכיח כי יש קשר ישיר בין הרעת תנאי העבודה לבין התפטרותו.
 • יש להוכיח כי העובד התריע בפני המעסיק שלו בדבר ההרעה בתנאים וכי ניתנה לו ההזמנות סבירה לתקן את תנאי העבודה.

חשוב לציין כי במידה וחלה הרעה בתנאי העובדה, על העובד לדווח על כך באופן מידי למעסיקו. מאחר ואם לא יעשה כן, מצב זה עשוי להיחשב כמוסכם על כל הצדדים ועל כן לא יהיה זכאי לפיצויי פיטורים.

כמה מילים לסיכום

אם חלה הרעה מוחשית ומשמעותית בתנאי עבודתכם, אל תתמהמהו פעלו מייד לשנות את תנאי העבודה, מאחר ומצב זה עשוי להיות לרעתכם. אם אתם מרגישים כי אינכם יודעים מה הזכויות העומדות לרשותכם, ההמלצה היא לפנות לעורך דין לענייני עבודה בכדי להגיע לבהירות הנדרשת על מנת להגיע למיצוי זכויותיכם כחוק.

עורך דין דיני עבודה

R.D.B LAW FIRM– הבית שלך לעולם המשפט

טל': 03-9133341 פקס: 03-9133345

אם חלה הרעה בתנאי עבודתכם והמעסיק ממאן לשלם לכם את הפיצויים המגיעים לכם לפי חוק, הגעתם למקום הנכון! משרדינו מתמחה בדיני עבודה, אנו נעשה כל שביכולתנו בכדי להגיע למטרה ביעילות מקצועיות.

אנו מעניקים ייעוץ וייצוג משפטי איכותי ונטול פשרות. כי מאות לקוחות מרוצי אינם טועים!

מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו" 

עורכי דין

אודות המחבר


עורכת דין ריקי בקבני

RDB עו"ד ריקי בקבני

לייעוץ מקצועי ללא עלות:


תחומי התעסקות:
משפחה
נוטריון
נזיקין
עבודה
רשלנות רפואית

לקוחות ממליצים:

"עד לפני הערעור לביטוח לאומי התמודדתי איתם לבד שהגיע הזמן לתת נכות לצמיתות ביטוח לאומי הוריד משמעותית את הנכות מהמחלה שלי בעזרת עוד ריקי הביטוח הלאומי החזיר את אחוז הנכות לשביעות רצוני תודה"

רונן ברוך אל- תיק נזיקין

שמי יורם, עו"ד בקבני מלווה ומכילה אותי כבר כמה שנים טובות מעבר להיות אמינה ומקצועית ברמה הגבוהה ביותר היא בן אדם לפני הכל יחס אנושי מהמעלה הראשונה.טופלתי דרכה בנושאים שונים ומגוונים והיא הוכיחה מקצועיות ונאמנות מלאה לאורך כל הדרך אני ממליץ עליה ומאחל לכל אדם אשר זקוק לעו"ד להגיע רק לשיחת הכירות איתה לא צריך יותר מזה בכדי להבין שאתה בידיים הכי טובות שרק ניתן.

יורם לב ארי

מאמרים נוספים:

ייפוי כוח נוטריון בפ"ת

ייפוי כוח נוטריון בפ"ת באופן כללי רשאי כל אדם בישראל לייפות את כוחו של אדם אחר, וזאת במטרה לאפשר לאחר לבצע פעולה אחרת בשמו. כאשר.. קרא עוד

עורך דין תמא 38 פתח תקווה

עורך דין תמא 38 פתח תקווהאנשים רבים שמעו או קראו על המונח תמ"א 38, אך רק מעטים הבינו את המושג לאשורו. במאמר הבא נעשה מעט.. קרא עוד

עורך דין תאונת עבודה בפתח תקווה

עורך דין תאונת עבודה בפתח תקווהבמדינת ישראל מתרחשות עשרות תאונות עבודה מדי יום, בהם אנשים נפגעים באורח קל, לעיתים קשה במקרים מסוימים התאונות אף גורמות.. קרא עוד
פרטים נוספים

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם