עורך דין תמא 38 פתח תקווה

אודות המחבר


עורכת דין ריקי בקבני

RDB עו"ד ריקי בקבני

עורכת דין משפחה נזיקין ועבודה ריקי בקבני

עורך דין תמא 38 פתח תקווה

אנשים רבים שמעו או קראו על המונח תמ"א 38, אך רק מעטים הבינו את המושג לאשורו. במאמר הבא נעשה מעט סדר ו עורך דין תמא 38 מביא במאמר את המידע הרלוונטי ביותר כדי שתוכלו לקבל תמונה רחבה יותר להמשך הדרך

אז מה זה בעצם תכנית תמ"א 38? מדובר בתוכנית ממשלתית שמטרתה לגבות ובעיקר להיות מוכנים למקרה שתהיה רעידת אדמה במדינת ישראל. כדי לעשות זאת יש לבנות בניינים אשר בנויים בצורה מותאמת לתזוזות הקרקע, או לחזק בניינים קיימים. כדי לעשות זאת המדינה מעודדת יזמים, קבלנות וחברות בנייה באמצעות הטבות שונות כמו, הקלות, זכויות בנייה ועוד

על מנת לפעול בצורה הנכונה יש לגלות הבנה בתחומים רבים כמו, זכויות בניה, מיסוי, התנהלות מול הוועדה המקומית לתכנון ובניה, תקשורת מול יזמים ועוד… כדי לעשות זאת בדרך הטובה ביותר מומלץ לפנות לעורכי דין המתמחים בתמ"א 38 ולקבל ליווי וייעוץ משפטי לאורך הדרך   

מדינת ישראל ממוקמת מבחינה גיאוגרפית על ציר השבר הסורי אפריקאי, מה שמותיר אותה חשופה לרעידות אדמה קשות. לפי מומחים מהתחום מדובר בעניין של זמן עד שתתרחש רעידת אדמה. מכיוון שכך, מדינת ישראל הקדימה תרופה למכה והגתה תכנית מתאר ארצית (תמ"א 38) שנועדה לייצר מציאות בה נהיה ערוכים לתרחיש מהסוג הזה באמצעות חיזוק מבנים שנבנו עד שנת 1980. בבסיס הרעיון עומדת ההנחה כי מבנים אלו לא עומדים בתקן 413 הנדרש להתמודדות עם רעידת אדמה.

כיום יש אלפי בניינים ומבנים שזקוקים לחיזוק או הריסה ובנייה חדשה ותקנית, כדי לעשות זאת המדינה מעודדת את פרויקט תמ"א 38 על ידי המן היתרים להריסת מבנים ובנייתם מחדש, חיזוק מבנים קיימים, הטבות בנייה ועוד.

מי יכול להיכלל בפרויקט תמ"א 38?

למעשה כל מבנה שבנייתו הסתיימה עד שנת 1980 או שאינו עומד בתקנים הנדרשים לעמודה ברעדת אדמה יכולים להיכנס לפרויקט תמ"א 38. בכדי להשתתף בפרויקט יש לקבל אישור שהמבנה נבדק על ידי מהנדס קונסטרוקציות ולקבל אישור נוסף מהוועדה לתכנון ובנייה.

בנוסף, על מנת לקבל אישור להשתתף בפרויקט תמ"א 38 יש לעמוד בכמה תנאים בסיסיים:

  • על הבניין המדובר להיות בן שתי קומות ומעלה.
  • שטחו הכללי של הבניין צריך להיות 400 מ"ר ומעלה.
  • יש לוודא כי על המבנה אין צו הריסה מבית המשפט.
  • על המבנה להיות מיועד למגורים.

האם יש צורך בהסכמת הדיירים בכדי להשתתף בפרויקט תמ"א 38?

מדינת ישראל פסקה, על מנת להגיש בקשת השתתפות בפרויקט תמ"א 38 יש להגיש את אישורם של דיירי הבניין. קיים הבדל מהותי בין תמ"א 38/2 שמצריכה את פינוי הדיירים מהבניין ומכיוון שכך יש להשיג את הסכמתם של 79% לפחות מכלל הדיירים. בעוד שפרויקט תמ"א 38/1 אינו מצריך את פינוי הדיירים מכיוון שעיקר העבודה נעשית מצידו החיצוני של המבנה, לכן נדרשת הסכמתם של 65% מכלל הדיירים בבניין המדובר.

ההמלצה היא לנסות לקבל את אישורם של כלל הדיירים במבנה, כך תוכלו לזרז הליכים מסוימים ולהימנע מחילוקי דעות העלולים להוביל לעיכובים רבים, כדי לעשות זאת ניתן להיעזר באנשי מקצוע שתפקידם לתאר את התוכנית בדרך כזו שתוביל לקבלת האישורים הנכספים.

מי נושא בעלויות הכרוכות בהשתתפות בפרויקט תמ"א 38?

במרבית המקרים מי שמוביל את פרויקט הבנייה ונושא בכל העלויות הנלוות הם קבלני תמ"א 38, יזמים או חברות בניה. איך זה בעצם מתבצע? כל צד מרוויח את חלקו בעסקה, הדיירים נדרשים למכור את זכויות הבנייה לגוף שמוביל את פרויקט הבניה ובתמורה הם מרוויחים דירה מרווחת ומחודשת, לובי חדש ויפה ומבנה מחוזק הכולל תשתיות חדשות.

מקרקעין

מאידך ישנה אופציה נוספת אם כי פחות נפוצה והיא, הדיירים יכולים להשתתף בפרויקט תמ"א 38 באופן עצמאי, לשלם את עלויות הבניה הכרוכות בפרויקט וכך להיות הבעלים של הדירות החדשות הנוספות במהלך הבניה.

האם ניתן לחזות את משך הליך תמ"א 38?

זוהי שאלה פופולרית בקרב מי שמעוניין להשתתף בפרויקט תמ"א 38, התשובה לשאלה הזו אינה מוחלטת מאחר והיא תלויה בגורמים שונים כמו, החברה או היזם האחראים על ביצוע הפרויקט, האם נדרש רק חיזוק המבנה או שיפוץ ובניית דירות נוספות.

ראשית יש להגיש אישורים ומסמכים נוספים לוועדת התכנון והבנייה המקומית, זאת בכדי להיכנס לפרויקט תמ"א 38. הזמן המוערך עד לקבלת האישורים הוא שנה לערך, לעיתים מעט פחות. לאחר מכן פרויקט הבנייה עצמו אורך בין שנה לשנתיים.

מה ההבדלים בין פרויקט תמ"א 38/1 לבין תמ"א 38/2?

  • תמ"א 38/1 – זהו פרויקט שנועד לספק לבניין קיים את החיזוקים הנדרשים בכדי לעמוד ברעידת אדמה כגון, בניית ממ"ד לכל דירה, הוספת מעלית, מרפסת לכל דירה ובמידת האפשר אף מחסן וחניה. בפרויקט תמ"א 38 משפצים את החלקו החיצוני של הבניין, את הלובי, מחליפים את התשתיות ואף משפצים את סביבתו הקרובה של הבניין.
  • תמ"א 38/2 – בפרויקט תמ"א 38/2 יש להרוס כליל את הבניין המדובר ולבנות אותו מההתחלה תוך עמידה בתנאים קפדניים המוגדרים מראש. במרבית המקרים בהם הורסים כליל את המבנה, הבניין החדש שייבנה יהיה בעל שיעור קומה גדול יותר מקודמו ויהיו בו דירות רבות יותר.

 כמה מילים לסיכום, הרעיון של פרויקט תמ"א 38 נולד בעקבות הצורך להתכונן ליום בו תתרחש רעידת אדמה במדינת ישראל. מיציאתו של הרעיון לאוויר העולם ועד היום, הליך תמ"א 38 הפך לפעולה כדאית ורווחית עבור כל הצדדים המעורבים בה, הן מבחינת הדיירים והן מצידם של היזמים וקבלני תמ"א 38 השונים. מומלץ להיעזר בעורך דין תמ"א 38 שילווה אתכם לאורך ההליך המורכב ויעניק לכם את הייעוץ המשפטי הנדרש.

עורכי דין לענייני מקרקעין – עורך דין תמא 38

R.D.B LAW FIRM– הבית שלך לעולם המשפט

טל': 03-9133341 פקס: 03-9133345

החלטתם להשתתף בתמ"א 38 ולא יודעים איך להתחיל? הגעתם למקום הנכון! משרדינו מתמחה בהליכי תמ"א 38. אנו בעלי וותק וניסיון רב בליווי וייעוץ משפטי ברמה הגבוהה ביותר. נשמח לסייע גם לכם הצליח הפרויקט המרגש הזה.

מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו" 

עורכי דין

אודות המחבר


עורכת דין ריקי בקבני

RDB עו"ד ריקי בקבני

לייעוץ מקצועי ללא עלות:


תחומי התעסקות:
משפחה
נוטריון
נזיקין
עבודה
רשלנות רפואית

לקוחות ממליצים:

"עד לפני הערעור לביטוח לאומי התמודדתי איתם לבד שהגיע הזמן לתת נכות לצמיתות ביטוח לאומי הוריד משמעותית את הנכות מהמחלה שלי בעזרת עוד ריקי הביטוח הלאומי החזיר את אחוז הנכות לשביעות רצוני תודה"

רונן ברוך אל- תיק נזיקין

שמי יורם, עו"ד בקבני מלווה ומכילה אותי כבר כמה שנים טובות מעבר להיות אמינה ומקצועית ברמה הגבוהה ביותר היא בן אדם לפני הכל יחס אנושי מהמעלה הראשונה.טופלתי דרכה בנושאים שונים ומגוונים והיא הוכיחה מקצועיות ונאמנות מלאה לאורך כל הדרך אני ממליץ עליה ומאחל לכל אדם אשר זקוק לעו"ד להגיע רק לשיחת הכירות איתה לא צריך יותר מזה בכדי להבין שאתה בידיים הכי טובות שרק ניתן.

יורם לב ארי

מאמרים נוספים:

יפוי כוח נוטריון בפ"ת

יפוי כוח נוטריון בפ"תהחוק בישראל קובע באופן ברור כי הענקת ייפוי כוח לגורם שאיננו עורך דין, בין אם מדובר באדם פרטי או בחברה למשל, היא.. קרא עוד

ייפוי כוח נוטריון בפ"ת

ייפוי כוח נוטריון בפ"ת באופן כללי רשאי כל אדם בישראל לייפות את כוחו של אדם אחר, וזאת במטרה לאפשר לאחר לבצע פעולה אחרת בשמו. כאשר.. קרא עוד

עורכת דין עבודה פתח תקווה בנושא

הרעת תנאים בעבודהאדם אשר עובד במקום עבודתו כשנה לפחות וחלה הרעה בתנאי העבודה שלו רשאי להתפטר, לקבל פיצויי פיטורים מלאים ואף לזכות בדמי אבטלה מידיים.. קרא עוד
פרטים נוספים

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם