עורך דין רבני

עורך דין רבני

עורך דין גירושין בירושלים

למרבה הצער, הסטטיסטיקה בהחלט איננה מעודדת. עבור זוגות רבים, הביקור הראשון ברבנות היה רק הכנה לקראת הביקור השני, זה שנועד כדי לפרק את הזוגיות באופן רשמי ולחתום את הפרק הראשון בגירושין.

אלא שבמקרים רבים הם גם פונים לקבלת ייעוץ מעורך דין לדיני משפחה כדי שילווה אותם בהליכי הגירושין. זאת במקום להיעזר בשירותיו של עורך דין רבני, זה שלמעשה מוסמך לייצג את לקוחותיו בבית הדין הרבני.

במילים אחרות, בזמן שעורכי דין לענייני גירושין מייצגים את הצדדים בבתי הדין האזרחיים, בכל הקשור לבתי הדין הרבניים נדרש עורך דין בעל ידע, מומחיות וניסיון בתחום.

אז מה הוא עורך דין רבני?

עורך דין רבני מוכר גם בשמו האחר – טוען רבני. חילונים רבים כלל אינם מכירים אותו, והם אף עשויים להתפלא לנוכח קיומו של עורך דין מהסוג הזה, שאיננו מיועד לקהל הדתי בלבד.

למעשה, עורך הדין הרבני הוא זה ששולט היטב בכל ההלכות ובכל סדרי הדין, והוא מוסמך לייצג את הצדדים בדיוני השונים בבתי הדין הרבניים.

בהתאם הוא בעל הכשרה ייעודית, ועם הכלים המקצועיים והידע הרב שצבר הוא יכול לייצג כל אחד מבני הזוג בשלל נושאים אפשריים, כולל גירושין או צוואות, ואף בענייני גיור.

ההכשרה של עורך דין רבני

בעוד עורכי הדין בישראל לומדים במשך שנים באוניברסיטה או במכללה ומשלימים גם התמחות ובחינת הסמכה, עורך דין רבני (או טוען רבני) מדרש לעמוד בתנאים המוגדרים לתחום עיסוק זה.

כך עליו להיות אדם בוגר (מעל גיל 18) אשר השלים ארבע שנות לימוד בישיבה. בנוסף עליו לעבור הכשרה ייעודית ומקיפה במסגרת קורס שנמשך כ-300 שעות במוסדר מוכר בלבד.

רק לאחר ההכשרה הזו יוכל לקבל מעמד הולם ולהיחשב כבעל הזכות לייצג גברים ונשים בבית הדין הרבני.

 

מייצג בבית הדין הרבני

בנוסף לתנאי ההכשרה שלו, עורך דין רבני הוא מי שיכול לייצג את לקוחותיו בבתי הדין הרבניים בלבד. כך, למרות ההיכרות המעמיקה עם דיני משפחה באופן כללי, אין לעורך הדין הרשאה לייצג לקוחות בבתי הדין האזרחיים.

מצד שני, בבתי הדין הרבניים יש לו בהחלט יתרונות משמעותיים, בעיקר משום שהוא שולט היטב בדקויות של ההלכה היהודית, מכיר את המשפט העברית ומתמצא בהליכים המייחדים את פעילותו של בית הדין הרבני.

אם כן, כשאתם ניצבים בפני הליך גירושין או בפני סיטואציה שתוכרע בבית הדין הרבני, מומלץ להיעזר בגורם המקצועי והמתאים ביותר – כדי להימנע מטעויות ולמקסם את התועלת מהתהליך כולו.

צרו איתנו קשר

קונסלור