עורך דין צבאי

עורך דין צבאי

אזרחי ישראל מכירים את התקנות ואת החוקים, או לפחות את המרכזיים והעיקריים שבהם. אנחנו יודעים מה נכון לעשות ומה מותר על פי חוק, ובעיקר מה אסור – וממה אנחנו צריכים להימנע.

עם זאת, בגיל 18 מתגייסים רוב הצעירים לשירות צבאי, והם נחשפים לעולם חדש של חוקים, זכויות ובעיקר חובות ואיסורים. הם נדרשים לעמוד בחוקים הללו, לפעול לפי פקודה ולתת דין וחשבון לגופים הצבאיים בלבד.

כך, מי שניצב במהלך שירותו הצבאי (בסדיר או בקבע) בפני חקירה פלילית, למשל, זקוק לייעוץ של עורך דין צבא וביטחון.

עורך דין צבאי מול חקירות מצ"ח

ייעוץ של עורך דין צבא וביטחון עשוי להיות קריטי כאשר מתמודד החייל עם חקירת מצ"ח. עבירות שונות מקבילות לעבירות פליליות באזרחות, וההתמודדות מול חקירה מהסוג הזה יכולה להיות קשה גם ברמה הרגשית.

כדי להגיב בצורה נכונה ולפעול באופן אפקטיבי מהצעד הראשון, מומלץ לחייל להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתחום הצבאי ומכיר היטב את החוקים, את התקנות ואת התקדימים שעשויים לשרת את החייל ולצמצם את הנזקים.

העבירה השכיחה: עריקות

אחת העבירות המוכרות ביותר היא עריקות, או מצב שבו חייל נעדר משירותו הצבאי. בין אם הוא נמנע מהתייצבות בבקו"ם ובין אם הוא משתמט משירותו הצבאי, ההחלטה שלא להתייצב מובילה לא פעם לעונשים כבדים, לרבות עונשי כליאה.

עורך דין צבא וביטחון יכול לעזור לחייל להגיע אל רגעי האמת כשהוא ערוך ומוכן יותר, והוא יכול לפעול באופן יעיל להתמודדות עם הסיטואציה שעל הפרק – ועם הענישה האפשרית.

עורך דין צבאי – גם לפני השירות

לצד מקרים שבהם עורך דין צבאי יכול לסייע לחייל המשרת בסדיר או בקבע, ישנם גם מקרים שבהם נדרש ייעוץ משפטי עוד לפני הגיוס.

למשל, עורך דין בתחומי צבא וביטחון יכול לסייע למועמד לקבל פטור משירות צבאי בעזרת ניהול נכון של התהליך, כולל כל המסמכים והאישורים הנדרשים.

גם הגשת ערעור על פרופיל שהתקבל או ייצוג המועמד (או החייל) בפני הוועדות השונות, כל אלה מתבצעים באופן איכותי ומדויק יותר בעזרת ייעוץ משפטי הולם.

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון

לבסוף, גם אזרחים מן השורה עשויים להגיש תביעות נגד משרד הביטחון, למשל בגין פציעות שנגרמו להם במהלך השירות הצבאי או בעת שירות המילואים.

להפקת התועלת המקסימלית מהתהליך הזה מומלץ להגיע ערוכים ומוכנים בליווי עורך דין המנוסה בתחומי צבא וביטחון. כך תצמצמו נזקים וטעויות – ותשיגו את המקסימום האפשרי.

צרו איתנו קשר

קונסלור