עורך דין עבודה בפתח תקווה פיצויי פיטורים

אודות המחבר


עורכת דין ריקי בקבני

RDB עו"ד ריקי בקבני

עורכת דין משפחה נזיקין ועבודה ריקי בקבני

פיצויי פיטורים דיני עבודה

מקום העבודה מעניקה לנו בטחון, אולי אפילו במובנים מסוימים אנו יכולים להרגיש בבית בעבודה. לכן אין זה מפתיע פיטורים יכולים להיות מאד לא נעימים, יש אנשים שאפילו יהיו במשבר כתוצאה מכך. במקרים אלו כל שכיר לשעבר יוכל להעזר ב עורך דין עבודה בפתח תקווה.

בכדי לרכך את החוויה הקשה ואפילו להעניק קרש קפיצה לעבר העתיד, מדינת ישראל יצרה את חוק פיצויי הפיטורים, תשכ"ג – 1963. מה מכיל חוק פיצויי הפיטורים ובאילו מקרים הוא נכנס לתוקף? המאמר הבא יספק לכם את התשובות לשאלות החשובות ביותר

באילו מקרים תהיו זכאים לפיצויי פיטורים?

סעיף 1 לחוק פיצויי הפיטורים קובע – כל אדם שעבד כשכיר בעבודה מסוימת לתקופת זמן של שנה רצופה לפחות ופוטר, זכאי על פי חוק לקבל פיצויי פיטורים ממקום עבודתו. במידה ואדם עבד אצל מעסיק על פי חוזה עבודה, תוקף החוזה הסתיים, אי חידוש החוזה חשוב כפיטורים לכל דבר ויזכרה את העובד בפיצויי פיטורים. גם במידה ותקופת העבודה נקטעת משירות במילואים, מחלה, ניצול ימי חופשה, שביתות מוות של אדם מדרגה ראשונה תקופת העבודה תחשב רצופה.

מה הדין במידה והמעסיק מפטר את העובד בטרם הספיק לצבור שנת עבודה מלאה?

למרבה הצער מעסיקים רבים בוחרים לפטר את עובדיהם לקראת סוף שנת העבודה הראשונה, זאת בכדי להתחמק מתשלום פיצויי הפיטורים על פי חוק. על מנת להגן על זכויות העובדים ולמנוע ממעסיקים לנצל את החוק לתועלתם האישית, מערכת החוק קבעה כי במידה ומעסיק יפטר את העובד שלו בסמוך לסוף שנת עבודתו הראשונה, הוא יהיה מחויב לשלם תשלום פיצויים. זאת אלא אם הוכח כי הפיטורים היו ללא קשר לפיצויי הפיטורים.

פיטורים ללא הודעה מוקדמת

האם ישנם מקרים בהם המעסיק יחויב בתשלום פיצויי פיטורים גם ללא פיטורים?

מערכת החוק קבעה מספר מקרים בהם העובד יהיה זכאי לקבל פיצויי פיטורים גם במידה ולא פוטר ממקום עבודתו:

  1. במקרים בהם חברה או תאגיד מחליטים לפרק את השותפות, כמו כן במידה והמעסיק נפטר או פשט רגל. מצבים אלו מציבים את העובד בסיטואציה דומה מאד למצבי פיטורים ולכן הוא יהיה זכאי לפיצויי פיטורים.
  1. במקרים בהם העובד נאלץ להתפטר בעל כורחו מפאת מצב בריאותי לא תקין שלו או של קרוב משפחה, במצבים בהם עובדת התפטרה מסיבות פליליות כגון בעל מכה שהיא נאלצה להימלט ממנו. ואף במקרים בהם העובד עצמו נפטר במפתיע, אזי קרובי משפחתו יהיו זכאים לקבל את פיצויי הפיטורין.
  1. במקרים בהם אחד העובד שמתפטר הוא הורה לצאצאים, אב או אם. אזי המעסיק יהיה מחויב בתשלום פיצויי פיטורים. זאת מתוך הרצון לאפשר להורה לטפל בילדו שרק נולד/אומץ במסירות, בעיני החוק הורות הינה ערך עליון שיש לכבדו.
  1. במידה והעובד התפטר מעבודתו לשם העתקת מקום מגורו לאזור אחר בארץ, והתקיימו התנאים הבאים, המעסיק יהיה מחויב בתשלום פיצויי מגורים:
  • במידה והעובד התחתן ובעקבות זה עבר דירה עם בן/בת זוגו.
  • אם העובד עבר מאזורי פריפריה לעיר מתפתחת.
  • במקרים בהם תם חוזה עבודה עם קבלן מסוים והעובד יוצר חוזה חדש מול קבל אחר העובד.
  • אם חלה הרעה בתנאי העבודה של העובד ו סיטואציה קיצונית אחרת בין העובד למעביד שאינה מאפשרת המשך עבודה.

כיצד נקבע גובה פיצויי הפיטורים?

גובה פיצויי הפיטורים נקבעים לפי התבנית הבאה: מכפילים את השכר החודשי במספר שנות העבודה, לדוגמה אם השכר החודשי של העובד היה 4000 ₪ והוא עבד אצל המעסיק כ-5 שנים אזי פיצויי הפיטורים יעמדו על 20 אלף שקלים. הנוסחה נקבעה לפי סעיף 12 בחוק פיצויי הפיטורים.

 סיכום

מטרת חוק פיצויי הפיטורים הינה להפחית משמעותית את מקרי הפיטורים באשר הם, זאת מתוך הבנה כי הליכי הפיטורים עשויים להיות הרי גורל עבור אנשים רבים, מאחר וזהו עיקר פרנסתם, בייחוד כאשר מדובר באנשים שמכלכלים צאצאים וקרובי משפחה. מאז שנחקק חוק פיצויי הפיטורים חלה ירידה משמעותית באחוזי הפיטורים בקרב מעסיקים רבים.

העלאת המודעות לנושא פיצויי פיטורים מסייעת לאנשים רבים לנצל את הזכויות שלהם ואף מונעת ממעסיקים לנצל את כוחם על עובדיהם.

עורך דין נזיקין

R.D.B LAW FIRM– הבית שלך לעולם המשפט

טל': 03-9133341 פקס: 03-9133345

הכתובת שלכם למצוי הזכויות המגיעות לכם!

פיטרו אתכם ולא שילמו לכם פיצויים כחוק? חברתנו מתמחה בדיני עבודה וישמח לסייע לכם למצות את מלוא הזכויות המגיעות לכם. הצוות שלנו פועל במקצועיות על מנת להגיע למטרה במהירות האפשרית

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו" 

עורכי דין

אודות המחבר


עורכת דין ריקי בקבני

RDB עו"ד ריקי בקבני

לייעוץ מקצועי ללא עלות:


תחומי התעסקות:
משפחה
נוטריון
נזיקין
עבודה
רשלנות רפואית

לקוחות ממליצים:

"עד לפני הערעור לביטוח לאומי התמודדתי איתם לבד שהגיע הזמן לתת נכות לצמיתות ביטוח לאומי הוריד משמעותית את הנכות מהמחלה שלי בעזרת עוד ריקי הביטוח הלאומי החזיר את אחוז הנכות לשביעות רצוני תודה"

רונן ברוך אל- תיק נזיקין

שמי יורם, עו"ד בקבני מלווה ומכילה אותי כבר כמה שנים טובות מעבר להיות אמינה ומקצועית ברמה הגבוהה ביותר היא בן אדם לפני הכל יחס אנושי מהמעלה הראשונה.טופלתי דרכה בנושאים שונים ומגוונים והיא הוכיחה מקצועיות ונאמנות מלאה לאורך כל הדרך אני ממליץ עליה ומאחל לכל אדם אשר זקוק לעו"ד להגיע רק לשיחת הכירות איתה לא צריך יותר מזה בכדי להבין שאתה בידיים הכי טובות שרק ניתן.

יורם לב ארי

מאמרים נוספים:

עו"ד נוטריון בפתח תקווה

עו"ד נוטריון בפתח תקווה יש לא מעט סיבות בגינן אתם עשויים להזדקק לשירותיו של עו"ד נוטריון בפתח תקוה, בין אם מדובר בתרגום רשמי עם חתימת.. קרא עוד

עו"ד נוטריון בפתח תקווה

עו"ד נוטריון בפתח תקווה יש לא מעט סיבות בגינן אתם עשויים להזדקק לשירותיו של עו"ד נוטריון בפתח תקווה, בין אם מדובר בתרגום רשמי עם חתימת.. קרא עוד

יפוי כוח נוטריון בפ"ת

יפוי כוח נוטריון בפ"ת החוק בישראל קובע באופן ברור כי הענקת ייפוי כוח לגורם שאיננו עורך דין, בין אם מדובר באדם פרטי או בחברה למשל,.. קרא עוד
פרטים נוספים

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם