הפרת סימני מסחר

אודות המחבר


אריק חכים

עו”ד אריק חכים

הפרת סימני מסחר הינה עבירה פלילית, הרשומה כחלק מהפרת זכויות יוצרים.

זאת במקרה שהסמן מסחרי, מוגדר בחוק כקנוי לבעליו תחת הגדרת הקניין: קניין רוחני.

בשביל הבנת הדברים כראוי, תחילה נבאר מה הם סימני מסחר ובקצרה, מהו קניין רוחני. נתחיל מהשני.

קניין רוחני:

קניין רוחני מתייחס לבעלות קניינית על מוצר שאינו מוחשי. כגון יצירות מוזיקה, ספרות ושאר טקסטים כתובים, פיסול, צילום, תכנות, שידורי טלוויזיה, קולנוע ועוד. בין אלו מובא גם סמן מסחרי. שמוגדר כקניין רוחני תחת היותו מוצר שאינו מוחשי וזכויותיו אינן תלויות במוצר, אלא בשם או ברעיון.

סימני מסחר מה זה?

כל חברה או אדם פרטי האמונים על ייצור מוצרים ומתן שירותים, משתדלים לסמן אותם דרך סימון מסחרמזהה בכדי לסמל ולשייך את המוצר אליהם. דבר זה נעשה בעיקר כאקט שיווקי, על מנת ליצור נראותלחברה דרך מוצריה ובתקווה לייצור מותג שיהיה סמל דבר, מי יודע אולי סמל גנרי.

שם של מותג, עיצוב לוגו, חתימה ייחודית וכדו‘, אלו דוגמאות קלאסיות לסימני מסחר.

מה עושים בשביל שהסמן המסחרי שהמצאתי ייחשב בחוק לשלי?

על מנת שסימני המסחר שאני טוען להמצאתם ייחשבו בחוק לתחת בעלותי וכתוצאה מכך להבטיח הגנה מפני מפרי תנאי השימוש בו ולהביא לדין את המפרים, יש לבצע הליך רישום אצל רשם סימני המסחר. בשלב זה ייבדק סימן המסחרהאם הוא בלעדי ומובחן מסימני מסחר אחרים הדומים לו ובאם ימצא מובחן, ישויך הוא לבעליו וייחשב לשלו, יחד עם כל המשתמע והנלווה בחוק.

הליך זה נעשה בתשלום.

מומלץ מאוד לבצע הליך רישום זה ברשם סימני המסחר, מפני שדרך כך, במקרה של רצון לתביעה על הפרת הזכויות, העילה לתביעה תהיה ברורה ונהירה. התובע שטוען להפרה ולבעלות על סימני המסחר יוכל לטעון לכך בקלות, שהרישומים ברשם סימני המסחר יעמדו לצד טענותיו.

האם תמיד שימוש בסימנים מסחריים יצדיק תביעה משפטית.

ממש לא. המחוקק הציב מספר הבחנות בעניין זה ובנוסף, יתכן שסימני מסחר יהיו רשומים בבעלות ברה או אדם פרטי לתקופה ולאחר מכן יהפכו לנחלת הכלל ושימוש בהם יותר.

דוגמה קלאסית לכך, היא התרת השימוש בגין הפיכת הסמן לסמן גנרי, כלומר, לשם דבר של המוצר עצמו. למשל: במבה, רכב מדגם טרנזיט‘, רכב מסוג גיפ ועוד. השם במבה נטבע לראשונה עי חברת אסם בעמ, אך הפך לשם המוצר עצמו ובכך הותר השימוש בו.

שאלות נוספות שנצטרך לשאול את עצמנו לפני שניגש לתביעה, או נחשוש לכך שניתבע הם:

האם נעשה שימוש מסחרי בסמן המסחרי

האם השימוש שנעשה הוא שימוש דומה או שימוש אחר בתכלית מזה של הסימן המקורי

כמו כן, ישנן עילות נוספות לתביעה על שימוש בסימניים מסחריים, גם אם לא רשמתים ברשם סימני המסחר. עילת גניבת העיןהמתייחסת לניסיון של אדם להיבנות ממוניטין של אדם או חברה אחרת.

לסיכום:

נושא הבעלות על סימנים מסחריים תלוי במספר משתניםגם אלו הנוגעים ברישום משפטי לבעלות על סימנים אלו וגם אלו הנוגעים בסוג ההפרה והשימוש המפר.

תכליתה של ההגנה על סימני מסחר היא בכדי למנוע כמה שיותר מצב של שימוש בפועלו של אדם לצרכי קידום אישיים ולבניית מוניטין על גב המצאתו והשקעתו של האחר.. לרישום הסימן המסחרי יתרונות רבים לבעליו: וודאות בנוגע לזכויות המוקנות לבעלים, התרעה כלפי צדדים שלישיים משימוש בסימן המסחרי ללא היתר, וכן דרישות מקלות בנוגע לנטל ההוכחה הנדרש במקרה של הפרת סימן המסחר

לא מדובר בהליך מסובך או יקר ולכן מומלץ מאוד לרשום את סימני המסחר ב רשם סימני המסחר במדינות שבהן הוא פועל.

אודות המחבר


אריק חכים

עו”ד אריק חכים

לייעוץ מקצועי ללא עלות:


תחומי התעסקות:
פשיטת רגל

מאמרים נוספים:

צ’קים חוזרים

התקשרו אליך מהבנק בכדי למסור לך ששלושת הצ'קים שהפקדת לפני יומיים בנק-ט לא כובדו. אין ספק שמודבר בהודעה לא נעימה ולמרבית הצער, בעקבות הסנקציות המתירניות.. קרא עוד

חשבון מוגבל

התקשרו אליכם מהבנק ומסרו לכם שמעתה, חשבונכם יוגבל. מסתבר שבד"כ לא תהיו מופתעים מבשורה זו, למרות שאי ההפתעה לא בהכרח תגרום לכך שהבשורה תשמע נעימה.. קרא עוד

נאמן בעסקאות נדל”ן המואשם בהונאה

חשבון נאמנות בעסקת נדל"ן בבנק היא משכה מיליונים והמשפחות נשארות בלי דירות:   קרא עוד
פרטים נוספים

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם